Keresztszalag sérülések rehabilitációja
Fizikoterápia szerepe a keresztszalag sérülés rehabilitációjában
A térdízület testünk nagy ízületeihez sorolandó, összetett felépítésű, teherviselő ízület mely sérülésre hajlamos. A járás tekintetében megközelítőleg a testsúlyunk fele nehezedik a térdre, amely például lépcsőzésnél megsokszorozódik.
A térdízületi porcok kopásán túl az egyik leggyakoribb probléma a térdszalagok sérülése. Fiziológiás esetben a térdízületben található négy elsődleges szalag – két oldalszalag és két keresztszalag – erősek, stabilan tartják az ízületet mozgásaink során is. Bármely szalag sérülése esetén a stabilitás megbomlik, a mozgások bizonytalanná válnak, valamint a kivitelezett mozdulatok harmóniája zavart szenved.
Az egyik leggyakoribb szalagsérülés az elülső keresztszalagot érintő sérülés. Többféleképpen bekövetkezhet, például gyors irányváltás, hirtelen megállás, ugrás utáni helytelen érkezés során. Tünetei közé sorolandó a fájdalom, a duzzanat, a mozgásterjedelem jelentős csökkenése, a gyengeség, valamint az instabilitás érzet. A pontos diagnózis felállításához elengedhetetlen a szakorvosi vizsgálat és a megfelelő a képalkotó eljárás.
A keresztszalagot érintő sérülés súlyosságától függően beszélhetünk műtéti vagy konzervatív kezelési eljárásról. Mindkét eset tekintetében a rehabilitáció több hónapot vesz igénybe. A sérülést követő végtagkímélet során már megkezdődik az izomerő-, valamint az izomtömeg csökkenése. A rehabilitáció során végzett gyógytorna gyakorlatok fokozatosan, a terhelési viszonyok figyelembevételével állítják helyre az egyes izmok, izomcsoportok sérülést megelőző állapotát. Ezeken túl szükség van az ízületi helyzetérzékelés, azaz az úgynevezett propriocepció fejlesztésére is ahhoz, hogy az ízület funkcionalitása megfelelő legyen.
A fizikoterápiás kezelések között találunk olyan terápiás lehetőségeket, amelyek megkönnyítik a gyógytornát, illetve jelentősen lerövidíthetik a gyógyulási időszakot. A rehabilitáció szakaszai és időtartama is egyedileg felépített, de akár konzervatív kezelésről, akár műtéti eljárásról van szó a modern orvostechnika eszközei hozzájárulnak az állapotjavuláshoz. Ezeket a kezeléseket érdemes minél korábban elkezdeni a mielőbbi gyógyulás elősegítése végett. A következőkben ezekről a kezelési lehetőségekről lesz bővebben szó.
Izomstimuláció
Az izomstimulációs kezelések rehabilitációs szerepével számos kutatás foglalkozott az elmúlt években. A vizsgálati eredmények meggyőző hatékonyságot mutatnak. A kezelés elkezdhető már a rehabilitáció legelején amennyiben a térdízületet már teljesen ki tudjuk nyújtani. A szalag védelme érdekében az első napokban az izomstimuláció használata passzív helyzetben ajánlott, később azonban aktív mozgásokat is be lehet építeni a kezelésekbe. Hatékonyságának kulcsa, hogy az izomerő hatékony és gyors visszaállítására képes. Amennyiben a sérülés késleltetett műtétet igényel javasolt a műtétet megelőző várakozási időszakban is izomstimulációt alkalmazni így megelőzhető az inaktivitás miatti izomgyengülés. Egy erősebb izomzattal a műtétet követő rehabilitáció is könnyebb lesz, előnyösebb helyzetből indul.
Lágylézer kezelés
A lágylézer kezelés egy korszerű és fájdalommentes kezelési módszer, amely a testbe irányított lézerfénysugár segítségével energiát juttat a problémás területre, melyet a sejtek önmaguk regenerálására tudnak fordítani. A kezelések hatására csökken a gyulladás és a fájdalom, ezzel párhuzamosan oldódik a merevség és visszatér a normál ízületi- és izomműködés. Mindemellett a műtét során keletkezett sebek, hegek is szebben gyógyulnak a lágylézer hatására.
Összességében a megfelelő fizikoterápiás kezelések helyes alkalmazás mellett nagy segítséget nyújthatnak a rehabilitációs folyamatokban és jó kiegészítői a további kezeléseknek, illetve gyógytornának. Egy-egy sérülés, valamint az azt követő lábadozás az életminőséget negatívan befolyásolja, mindennapi tevékenységeink kivitelezését gátolja. A rehabilitáció sikerességét meghatározza, hogy mikorra és milyen mértékben nyeri vissza a páciens a sérülés előtti állapotát.
Sajnos egy-egy sérülés bekövetkezése elkerülhetetlen, de napjainkban már megannyi lehetőség áll a rendelkezésünkre, amely hozzájárul a gyors és hatékony felépüléshez.
Otthon használatos fizioterápiás orvostechnikai eszközökről további információkat talál az Élethosszig.hu egészségügyi magazin oldalain!
Szabó Beáta
Gyógytornász-Fizioterapeuta