Részletesen a SARS-COV-2 IGG ANTITEST vizsgálatról
Mikor, kinek és mikor érdemes IGG antitest vizsgálatot készíteni?
Ajánlott mindenkinek, aki
átesett a fertőzésen és érdekli, hogy jelen van-e még szervezetében a védettséget biztosító IGG antitest?
korábban beteg volt, de nem, vagy csak mérsékelten jelentkeztek a tünetei, ezért nem ment el orvoshoz, így a betegsége nem került dokumentálásra.
már megkapta a koronavírus elleni védőoltást és szeretné tudni, kialakult-e a védettsége.
Az aktuális rendelkezések értelmében Ön a védettséget igazoló kártyára három esetben jogosult:
Megkapta védettséghez szükséges védőoltást
Igazoltan átestünk a koronavírus fertőzésen
Laboratóriumi vizsgálat igazolja a szervezet az IgG antitest jelenlétét.
Ha Ön az első két pontnak nem felel meg és szeretne védettséget igazoló kártyát, arra csak pozitív laboratóriumi eredmény esetén jogosult.
Mit kell tudni a SARS-CoV-2 spike-specifikus IgG antitest vizsgálatról?
Élettani, kórélettani háttér:
A teszt a SARS-CoV-2 új koronavírus spike receptor-kötő fehérje ellen termelt specifikus IgG antitestet mutatja ki.
Egy adott vírus ellen többféle ellenanyag termelődik egy fertőzés során, hiszen a vírusnak több eleme is immunreakciót válthat ki. Egyéni különbségek láthatók abban, melyik típusú antitest milyen mértékben és mennyi ideig mutatható ki egy infekció után. A kereskedelmi forgalomban lévő reagensekben különböző antigént használnak a gyártók az immunválasz kimutatására, ezért ennek megfelelően az így kapott eredmények is különbözőek lehetnek. Forgalomban vannak nukleokapszid és spike (tüske)antigénekkel működő tesztek is.
A COVID-19 megbetegedés megelőzésére használt oltások is különböznek abban, hogy milyen ellenanyagválaszt képesek kiváltani. Ezt nagyban meghatározza az oltóanyag technológiája. Azon vakcinák esetén, melyek csak a tüskefehérje termelését, illetve bejutását biztosítják (pl. az mRNS, illetve a vektorvakcinák), kizárólag a tüskefehérje ellen termelődő antitestek vizsgálatára szolgáló tesztekkel mérhető az oltás után kialakuló immunválasz.
Az IgG antitestek megjelenése a fertőzés után 7-15 nappal várható.
A SARS-CoV-2 IgG antitest vizsgálat indikációi:
korábban történt-e fertőzés
oltás után megjelentek-e a specifikus antitestek (Ebben az esetben javasolt az oltási dokumentációban írtak alapján a teljes védettség kialakulásának várható ideje után mintát venni (pl. a Pfizer-BioNTech vakcina esetén a 2. oltás után minimum 7 nappal)).
A vizsgálat nem alkalmazható a következő esetek megválaszolására:
Aktuális fertőzőképesség meghatározása – ehhez légúti mintából vett PCR–vizsgálat szükséges!
Nem különíti el a korábban lezajlott infekciót az éppen aktívan zajló fertőzéstől.
Az általunk végzett teszt specificitás, szenzitivitás a tesztleírás alapján: specificitás 99,55%, érzékenység a tünetek megjelenése után 15 nappal 99,37%, a PCR–pozitivitás után 15 nappal 98,81%.
Szerológiai leletén mikrobiológusok szakmai interpretációja is szerepel, amennyiben a kérőlapon megtalálhatók az ehhez szükséges információk (anamnézis, tünetek jellege, ideje, korábbi vizsgálati eredmények, oltás típusa és oltási időpontok).
A pozitivitás határértéke: 50,0 AU/ml
Negatív az eredmény, ha a mért érték < 50,0 AU/ml.
Pozitív az eredmény, ha a mért érték ≥ 50,0 AU/ml.
Mindenképpen figyelembe kell venni az eredmény értelmezésénél az egyéb vizsgálati eredményeket (pl. PCR), a klinikumot, anamnézist, immunológiai státuszt és a módszer korlátait!
Negatív eredmény(SARS-CoV-2–ellenes specifikus immunválasz nem detektálható) értelmezése esetén figyelembe kell venni az alábbiakat:
A szeronegativitás fogékonyságot jelenthet az új koronavírussal szemben.
A negatív szerológiai eredmény nem zárja ki a korábbi fertőzés lehetőségét, mert egyénenként különböző lehet az antitestek megjelenése.
A negatív szerológiai eredmény nem zárja ki a friss fertőzés lehetőségét, hiszen az antitestek csak 7-15 nap elteltével lesznek kimutathatók.
Pozitív eredmény (SARS-CoV-2 ellenes IgG immunválasz detektálható) értelmezése esetén figyelembe kell venni az alábbiakat:
A szeropozitivitás lehet korábbi fertőzés vagy vakcináció eredménye is.
Természetes immunitás (megbetegedés) esetén az infekció a mintavételt megelőzően valószínűleg több, mint 2 héttel történhetett. A fertőzés után a vírus még hetekig ürülhet a légutakon keresztül, így szeropozitivitás esetén a fertőzőképesség kizárásához PCR vizsgálat szükséges.
Szeropozitivitás esetén fennállhat akut fertőzés is, ezért ilyen esetben szükséges légúti mintából PCR–vizsgálatot végezni. Az IgG–pozitivitás és a PCR negativitása csak együttesen igazolja a korábban lezajlott fertőzést.
Tüskefehérje-alapú vagy teljes vírust tartalmazó oltóanyagok esetén a szeropozitivitás jelezheti a védőoltás következtében kialakuló mesterséges immunitást.