- Home
- /
- Szolgáltatások
- /
- Synlab
- /
- Családtervezés, várandósság
- /
- Babára várva
- /
- TORCH bővített csomag
Azokra a mikroorganizmusokra, melyek a várandósság alatt különböző mértékben károsíthatják a magzatot, a TORCH betűszót használják. Az összefoglaló elnevezés a kórokozók kezdőbetűiből áll össze: Toxoplasma gondii, „Others” (egyéb mikrobák), Rubeolavírus, Cytomegalovírus, Herpes simplex vírusok. A TORCH Bővített csomag a fenti megnevezett kórokozók szerológiai tesztjein túl tartalmazza a szifilisz/lues (Treponema pallidum), a ParvovirusB19 és a Varicella Zoster vírus fertőzések tesztjeit is.
Ezek a fertőzések különböző magzati rendellenességeket, a születendő gyermek maradandó károsodását (pl. süketség, vakság, idegrendszeri zavarok, csont- és fogfejlődési zavarok) egyes esetekben a magzat méhen belüli halálát és vetélést okozhatnak, amennyiben az anya a terhesség kezdetekor vagy a terhesség alatt fertőződik. Néhány esetben az újszülött fertőződése a természetes szülés során, a szülőcsatornán áthaladás közben történhet meg aktív anyai fertőzöttség mellett. Természetesen a várandós anya, a magzat vagy az újszülött fertőzése tünet, és szövődménymentes is lehet, de azt, hogy egy adott páciens, terhesség esetében melyik kimenetel történik meg, jelenleg előre nem megjósolható.
A TORCH bővített csomag is az anyai fertőzések/védettség kimutatására szolgál és nem pedig a magzati fertőzöttség vizsgálatára. Jelenleg a társadalombiztosítás, azaz az OEP terhére, ezek a vizsgálatok többsége tünetmentes egyének, tünetmentes várandósok szűrővizsgálataként nem elérhetőek az Ön számára.
A bővített TORCH szűrővizsgálatot is érdemes még a tervezett terhesség előtt elvégezni a szerológiai státusz tisztázása érdekében. A szerológiai eredményekből kiderül, hogy mely kórokozók esetében nem kell friss fertőzéstől tartani a terhesség alatt, mert már átvészelte a páciens, és hosszan tartó védettség alakult ki. A vizsgálatokból az is megtudható, hogy melyik az a fertőzés, amin a páciens átesett már, és bár a kórokozó reaktiválódhat, de sokkal kisebb veszéllyel jár ez esetben a magzatra, mintha a várandós első alkalommal fertőződne a terhesség alatt. Az eredményekből az is látszik, hogy mely kórokozóval nem fertőződött még a terhessége előtt, tehát fogékony egy esetleges expozíció esetén. Fogékonyság fennállásakor két lehetőség kínálkozik. Bizonyos kórokozók esetében lehetőség van védőoltás beadására, ha még több hónappal a tervezett terhesség előtt áll a páciens. Azoknál a mikrobáknál, melyek ellen nincs megfelelő oltóanyag, bizonyos időközönként folyamatos nyomonkövetés, az adott vizsgálat ismétlése ajánlott a várandósság alatt.
Amennyiben a tervezett terhesség előtt nem történtek meg a szűrővizsgálatok, a szűrés elvégezhető a várandósság alatt is, lehetőleg minél korábbi szakaszban. Ha csak később történnek a gravida első szerológiai vizsgálatai, akkor nem mindig állapítható meg biztonsággal, hogy a fertőzés a terhesség előtt, vagy az alatt történt-e.
Amennyiben a terhesség előtt az eredményei friss, éppen zajló fertőzésnek a gyanúját vetik fel, úgy a gyermekvállalás halasztása lehet javasolt a szükséges kezelések mellett.
Amennyiben a vizsgálat eredményei a terhesség alatt friss, éppen zajló vagy korábbi fertőzés reaktivációjának a gyanúját vetik fel, úgy fokozott jelentősége lesz a további nőgyógyászati, magzati ultrahang és laboratóriumi vizsgálatoknak az esetlegesen szükséges kezelések meghatározásában. Ilyen esetekben is az adott szerológiai vizsgálat ismétlése lesz indokolt második mintából a fertőzés előrehaladásának, lefolyásának megítélésére az ellenanyagszint változások alapján.
Toxoplasma gondii (IgG, IgM; IgM pozitív esetben IgA, IgG aviditás)
Rubeola vírus (IgG antitest)
Cytomegalovírus [CMV] (IgG, IgM; IgM pozitív esetben IgG aviditás)
Herpes simplex vírusok [HSV1] [HSV2] (IgG, IgM antitestek)
Parvovírus B19 (IgG, IgM antitestek)
Varicella zoster vírus [VZV] (IgG, IgM antitestek)
Treponema pallidum [Lues] (RPR és specifikus IgG, IgM antitestek)