Tumormarker csomag hölgyeknek II

  1. Home
  2. /
  3. Szolgáltatások
  4. /
  5. Synlab
  6. /
  7. Tumormarkerek
  8. /
  9. Tumormarker csomag hölgyeknek II

A vizsgálatok elvégzését elsősorban azoknak a hölgy pácienseinknek ajánljuk, akiknek a családjában előfordult daganatos megbetegedés, illetve olyan bizonytalan eredetű panaszaik vannak, melyek mögött felmerül a tumor lehetősége is.

A tumormarker vizsgálatok nagy általánosságban (néhány kivételtől eltekintve) nem alkalmasak a klinikailag tünetmentes, egészséges emberek daganatos betegségének szűrésére az orvosi laboratóriumi szakma szabályai szerint. A tumormarker szintjeinek eltérése, változása sokkal inkább informatív az igazolt tumoros páciensek kezelésének nyomonkövetésében, monitorozásában, a daganat esetleges klinikai progressziójának nyomonkövetsében.

A tumormarker vizsgálatok sok szövetsérüléssel vagy gyulladással járó kórkép esetében is kismértékű pozitivitást jelezhetnek, illetve nem minden tumor egyforma mértékben termeli a tőle elvárható tumormarker típust. Legtöbbször ezért képalkotó vizsgálatokra és több tumormarker együttes vizsgálatára kerül sor általános laboratóriumi vizsgálatok mellett (karbamid, kreatinin, húgysav, össszbilirubin, vércukor, Na, K, GOT, GPT, GGT, ALP, CRP, összfehérje, albumin, összkoleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, vas, transzferrin, vérkép) egy szakszerű tumorkutatás során.

 

Amennyiben Önnek olyan tünetei, panaszai vannak, amely felveti a daganatos megbetegedés lehetőségét orvosa részéről, vagy az utóbbi néhány hónapban indokolatlanul 5-10 kg-ot fogyott, esetleg a szervezetében, testében, testfelszínén olyan csomót vagy rendellenes képletet tapint vagy észlel, amelynél szükséges a daganat lehetőségének kizárása, akkor szakmailag indokolt egyes tumormarkerek mérése más laboratóriumi vizsgálatokkal együtt.

Fenti esetekben mindig forduljon panaszainak megfelelő szakorvoshoz is – az esetlegesen elvégzett laboratóriumi vizsgálatok eredményétől függetlenül is -, hogy a tumorkutatás, a daganatos betegség kizárása vagy megállapítása a szükséges klinikai és képalkotó vizsgálatokkal kiegészüljön, ugyanis negatív tumormarker eredmény nem zárja ki vagy bizonyítja be 100%-osan a daganatos megbetegedést!

Ez a panelünk a tumormarkerek szélesebb skáláját tartalmazza, melyek segítségével egyes esetekben diagnosztizálható számos daganattípus. Csomagunk részeként vizsgáljuk a májban, vastagbélben, tüdőben, petefészekben, emlőkben, hasnyálmirigyben, gyomorban és húgyhólyagban kialakuló elváltozásokkal, valamint a melanoma malignummal összefüggő tumormarkereket. A ROMA score számítása által pedig nagy valószínűséggel jelezhető a petefészekrák kialakulásának kockázata. A vizsgált tumormarkerek: AFP (pl. májrák, embrionális daganat), CEA, CA 19-9, CA 72-4 (pl. gyomor- bélrendszer, hasnyálmirigy, hörgő egyes daganatai), CA 15-3 (emlődaganat), CA 125 és HE4 (petefészekdaganat), Cyfra 21-1 (pl. hólyagtumor), S100 (pl. melanoma), NSE, TPA (pl. hörgő egyes daganatai vagy bármely tumor), széklet M2-PK és széklet vér (vastagbélrák).

Negatív eredmény nem zárja ki teljes biztonsággal daganat jelenlétét. Pozitív érték sem jelent feltétlenül rosszindulatú daganatot, ebben az esetben további vizsgálatokra és orvosának felkeresésére van szükség az emelkedés okának kiderítésére.

Aszpartát-aminotranszferáz (ASAT, GOT)
Alanin-aminotranszferáz (ALAT, GPT)
Gamma-glutamiltranszferáz (GGT)
Alkalikus foszfatáz (ALP)
Összes bilirubin
Karbamid
Kreatinin
Húgysav
Glükóz (vércukor)
Nátrium (Na)
Kálium (K)
Vas (Fe)
Transzferrin
Összfehérje
Albumin
C reaktív protein (CRP)
Koleszterin
HDL koleszterin
Triglicerid
Vérkép automatával (kvalitatív vérképpel)
AFP (alfa-fetoprotein) szérumban
CEA (karcino-embrionális antigén)
CA 125 + HE4, ROMA score számítással
CA 15-3
CA 19-9
CA 72-4
Cyfra 21-1
NSE (neuron specifikus enoláz)
S100 protein
TPA (szöveti polipeptid antigén)
M2-PK marker (széklet, speciális mintavevő szükséges)
Széklet-vér immunológiai kimutatása

időpontfoglalás